Malebné městečko Horšovský Týn se nachází v krásném kraji západních Čech. Od roku 1982 patří mezi městské památkové rezervace. Dochoval se zde téměř nedotčený urbanistický celek budov, v němž lze sledovat architektonický a umělecký vývoj od rané gotiky až k pozdnímu baroku. Zajímavý je také svým vztahem k bývalému hradu, dnes zámku ve stylu severoitalské renesance.
Řadové měšťanské domy na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích vytvářejí typickou ukázku lidové architektury Horšovského Týnu. Původně gotické domy byly totiž v 18. století na průčelích zdobeny převážně volutovými štíty se štukovou ornamentikou, tedy ve stylu lidového baroka. Dalšími významnými památkami jsou například mimořádná stavba rané české gotiky kaple Nejsvětější Trojice, barokně upravený kostel sv. Petra a Pavla nebo pozdně gotická radnice upravená do renesančního slohu. Městské opevnění připomíná Branka v jihovýchodním cípu náměstí. Souvislý pás hradeb se zachoval na severní straně náměstí a je dobře vidět ze zámeckého parku.
Ukázkou vrcholné gotiky, která však stojí mimo vlastní historické jádro města, je kostel Sv. Apolináře na Husově náměstí. Nedaleko kostela se nachází historicky cenná jednopatrová renesanční stavba bývalého arciděkanství. Vzhled města uzavírá komplex kapucínského kláštera z let 1650-1654, kterému vévodí kostel sv. Víta, Václava a Vojtěcha.