ŠTĚTÍ

Negarantovaná informace

Město Štětí leží 16 km od Mělníka, 50 km severně od Prahy. Rozkládá se na pravém břehu Labe na západním okraji Dubské plošiny. Město má devět satelitních obcí: Brocno, Čakovice, Hněvice, Chcebuz, Počeplice, Radouň, Stračí, Újezd a Veselí.

Podle předmětů nalezených při výkopech v roce 1933 spadají počátky osídlení Štětí do období tzv. „Únětické kultury“. První průkazné písemné zprávy o Štětí pocházejí z roku 1312. Nejstarší obcí zdejšího regionu je Chcebuz, podle doložených pramenů daroval v roce 993 Boleslav II. část osady Benediktinskému klášteru v pražském Břevnově.

V roce 1549 vystavil král Ferdinand I. majestát o udělení městské pečeti a erbu. Rudolf II. udělil městu právo provozovat pivovar, který byl v činnosti až do II. světové války. Přílivem Němců po skončení třicetileté války ve II. polovině 17. století získalo město německý charakter i jméno Wegstädtl. Až do poloviny 20. století mělo Štětí převážně zemědělský charakter. V roce 1949 byly založeny papírny, které se během dalších 25 let staly největším papírenským závodem ve Střední Evropě.

Na návsi v Čakovicích stojí pozdně barokní kaplička z počátku 19. století zasvěcená sv. Janu Nepomuckému a sv. Pavlovi. V obci Radouň byla roku 1767 postavena pozdně barokní kaple sv. Floriána. V obci se dochovalo i několik roubených chalup lužického typu z let 1779 – 1808. Srubové domy s hrázděnými patry v obci Stračí pocházejí z období kolem roku 1850. Na návsi obce Újezd stojí pilířová kaplička z roku 1859. K významným bodům krajiny patří především historicky známá hora Říp vzdálená 10 km, v nejbližším okolí města pak vrchy Špičák a Sovice.