Zámek vznikl přestavbou staršího zatím neznámého objektu. Přestavbu rodové rezidence na renesanční zámek nechal na přelomu 15. a 16. století provést pravděpodobně Kašpar Šlik z ostrovské větve hrabat Šliků. Ve třicátých a čtyřicátých letech 17. století byl zámek upraven a rozšířen Juliem Jindřichem, vévodou Sasko-Lauenburským. V letech 1685-1690 nechal Julius František, vévoda Sasko-Lauenburský před původním šlikovským zámkem přistavět zámek nový – tzv. Lauenburský. Na výstavbě zámku se podíleli významní stavitelé Abrahám Leuthner, Kryštof Dientzenhofer a Giulio Broggio. Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav a přestaveb, prováděných velkovévody toskánskými v průběhu 19. a 20. století.
Znak císařského orla v kartuši, umístěný ve frontonu hlavního vstupu, pochází z doby, kdy majiteli byli velkovévodové Toskánští. Vstupní portál dokončený roku 1690 je dílem ostrovského sochaře Martina Möckela.
Expozice Infocentra Zámku Ostrov prezentuje historii rudného hornictví v Krušných horách od 15. do 20. století, zobrazuje každodenní život horníků, měšťanů a podnikatelské šlechty Schlicků, krušnohorská řemesla 19. století. Expozice jsou rozděleny do tří částí. První část se týká rudného hornictví a nachází se v Sala Terreně, nebo-li první výstavní sál. Druhá část se nachází přímo v informačním centru a je zaměřená na pracovní tábory na Jáchymovsku. Třetí nejatraktivnější část se nachází v druhém výstavním sále a je věnována šlechtickému rodu Schliků, mincování, jáchymovské latinské knihovně a krušnohorským řemeslům. Zejména paličkářství, rukavičkářství a lžičkářství.
Pondělí – neděle: 10.00–17.00 hodin. Červen až srpen: 10.00–18.00 hodin. Poslední prohlídka je v 16.00 hodin, o prázdninách v 17.00 hodin.
Vzdálenost vzdušnou čarou 770 m jihozápadním směrem z centra Ostrova.
ZDROJ INFORMACÍ: www.dk-ostrov.cz